VIII Kop 225/12 - postanowienie Sąd Okręgowy w Warszawie z 2013-06-06
Sygn. akt VIII Kop 225/12
POSTANOWIENIE
Dnia 06 czerwca 2013 roku
Sąd Okręgowy w Warszawie w VIII Wydziale Karnym w składzie:
Przewodniczący: SSO Maciej Gruszczyński
Protokolant: sekretarz sądowy Marta Białek
przy udziale Prokuratora: Wiesława Kwiatkowskiego
po rozpoznaniu w dniu 06 czerwca 2013 roku
sprawy z wniosku Ministra Sprawiedliwości
w przedmiocie wydania postanowienia o prawnej dopuszczalności przekazania do wykonania w Republice Bułgarii kary łącznej 4 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela bułgarskiego E. A.
na podstawie art. 610 § 2 k.p.k., art. 611 § 3 k.p.k. i art. 3 ust. 1 Konwencji o przekazywaniu osób skazanych z dnia 21 marca1983 roku (Dz. U. z 1995 r. nr 51 poz. 279),
postanawia:
stwierdzić prawną dopuszczalność przekazania do wykonania w Republice Bułgarii kary łącznej 4 (cztery) lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela bułgarskiego E. A. wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 15 lipca 2011 roku w sprawie o sygn. akt XVIII K 306/10 utrzymanego w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie dnia 09 grudnia 2011 roku (sygn. akt II Aka 298/11)
Uzasadnienie:
Wyrokiem z dnia 15 lipca 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. akt. XVIII K 306/10 orzekł wobec skazanego E. A. karę łączną pozbawienia wolności w wymiarze 4 lat. Dnia 9 grudnia 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie o sygn. akt II Aka 298/11 wyrok ten utrzymał w mocy. Prawomocność wyroku stwierdzono dnia 09 grudnia 2012 roku.
W związku z prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości postępowaniem o przekazanie do wykonania w Republice Bułgarii kary łącznej 4 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela bułgarskiego E. A., dnia 18 września 2012 roku wpłynął do tut. Sądu wniosek Ministra Sprawiedliwości o wydanie postanowienia w przedmiocie prawnej dopuszczalności przedmiotowego przekazania.
W dniu 11 grudnia 2012 wpłynęło pismo skazanego, w którym wyraża on zgodę na przekazanie do wykonania kary za granicę.
Sąd zważył co następuje,
Rolą Sądu w postępowaniu o przekazanie do wykonania orzeczenia za granicę jest ocena prawnej dopuszczalności dokonania przedmiotowego przekazania. Podstawę przekazania w niniejszej sprawie stanowią przepisy kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z art. 611b § 2 k.p.k. Sąd oceniając dopuszczalność przekazania orzeczenia do wykonania za granicą wziął pod uwagę, że skazany jest obywatelem Bułgarii i nie korzysta z prawa azylu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie nastąpiło przedawnienie karalności czynu, a orzeczenie wydane wobec skazanego jest prawomocne z dniem 9 grudnia 2011 roku i wykonalne. Przestępstwo, za które orzeczono wobec skazanego karę 4 lat pozbawienia wolności jest również czynem zabronionym na terenie Republiki Bułgarii. E. A. zgadza się na odbycie kary w Republice Bułgarii. W ocenie Sądu złożone przez E. A. oświadczenie woli wyraża świadomą decyzję skazanego, jest również wolne od wad, zostało złożone na piśmie i nie budzi jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego autentyczności.
Wobec powyższego Sąd nie stwierdził istnienia negatywnych przesłanek wymienionych w art. 611b § 2 k.p.k. i wobec tego uznał dopuszczalność przekazania orzeczenia do wykonania w Republice Bułgarii.
Z uwagi na powyższe Sąd postanowił jak na wstępie.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Maciej Gruszczyński
Data wytworzenia informacji: