XVI GC 1296/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Warszawie z 2014-12-04
Sygn. akt XVI GC 1296/14
POSTANOWIENIE
Dnia 4 grudnia 2014 roku
Sąd Okręgowy XVI Wydział Gospodarczy
w składzie następującym: Przewodniczący SSO Maria Zgiet - Zawadzka
po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2014 roku w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy ze skargi K. S.
przeciwko (...) (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.
w przedmiocie wniosku skarżącej o zwolnienie od opłaty od skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego
postanawia:
oddalić wniosek
SSO Maria Zgiet - Zawadzka
UZASADNIENIE
Skarżąca K. S. do skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego dołączyła wniosek o zwolnienie jej od kosztów sądowych w zakresie opłaty od skargi w wysokości 6 777 złotych. W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż jej sytuacja majątkowa nie pozwala na uiszczenie przedmiotowej opłaty bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny. Na potwierdzenie powyższego przedłożyła oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania (k. 7-12)
Sąd zważył co następuje:
Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych
w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594, z późn. zm.), osoba fizyczna może domagać się zwolnienia od kosztów sądowych, jeżeli złoży oświadczenie z którego wynika że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, stanowi ono odstępstwo od ogólnej zasady ponoszenia kosztów sądowych wyrażonej w art. 2 ust. 2 u.k.s.c. Zgodnie z art. 102 ust 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Wskazane oświadczenie ma charakter dowodowy – wykazujący sytuację majątkową osoby ubiegającej się o zwolnienie.
Skarżąca dołączyła do wniosku oświadczenie o stanie rodzinnym, dochodach i źródłach utrzymania. Wynika z niego, iż z tytułu umowy o pracę uzyskuje ona w stosunku miesięcznym dochód w wysokości (...) złotych. Ponadto jej mąż z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osiąga dochód w kwocie (...) złotych miesięcznie. We wspólnym gospodarstwie domowym ze skarżącą oprócz męża pozostaje także córka. Z powyższego oświadczenia wynika również, iż w dyspozycji skarżącej nie znajdują się jakiekolwiek: nieruchomości, papiery wartościowe, oszczędności oraz przedmioty o wartości powyżej 5 000 złotych. W dalszej kolejności w przedmiocie kosztów, do których regulowania jest zobowiązana, wskazała iż w stosunku miesięcznym zobligowana jest do ponoszenia kosztów: utrzymania mieszkania w wysokości 500 złotych, dokonywania opłat za media w kwocie 700 złotych, wyżywienia w wysokości 2 000 złotych oraz kredytu w wysokości 1 000 złotych. Dodatkowo skarżąca podkreśliła, iż z tytułu działalności gospodarczej zobowiązania opiewają na kwotę 40 000 złotych rocznie.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż instytucja zwolnienia od kosztów ma charakter wyjątkowy i znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy strona własnymi siłami nie byłaby w stanie zgromadzić odpowiednich środków na wniesienie należnych opłat. Za jej zastosowaniem przemawia nie budząca wątpliwości trudna sytuacja materialna strony. Przyjmuje się, iż podmiot ubiegający się o zwolnienie od kosztów powinien wykorzystać wszelkie możliwości i środki na pokrycie tychże kosztów. Ponadto strona przygotowująca się do procesu sądowego powinna być świadoma wydatków związanych z tym przedsięwzięciem, stąd powinna się do niego przygotować przez poczynienie oszczędności i ograniczenie innych wydatków, które nie są niezbędne (orzeczenie SN z dnia 24 lipca 1980 r., I CZ 99/80, LEX nr 8257; z dnia 24 września 1984 r., II CZ 104/84, LEX nr 8257 oraz z dnia 14 października 1983 r., I CZ 151/83, OSNCP 1984, nr 5, poz. 82).
Odnosząc powyższe rozważania do przedmiotowego wniosku należy stwierdzić, iż skarżąca nie wykazała, iż jej sytuacja materialna nie pozwala na uiszczenie opłaty od skargi w wysokości 6 777 złotych. Sąd uznał, iż z przedstawionego przez stronę skarżącą oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania część opłat ponoszonych przez skarżącą nie należy do tzw. wydatków koniecznych. Bez wątpienia skarżąca bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania mogłaby ograniczyć wysokość spłaty kredytu zaciągniętego na rzecz instytucji finansowej. Podkreślić bowiem należy, iż zobowiązania kredytowe wobec banku nie powinny być lepiej traktowane niż zobowiązania wobec Skarbu Państwa. Podobnie dzieje się z kosztami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, które nie mogą być uznane za ważniejsze, niż zobowiązania z tytułu opłat będących należnościami Skarbu Państwa. Ostatnie ze wskazanych należności winny być przez stronę procesu traktowane priorytetowo, a planowanie wydatków bez uwzględniania kosztów postępowania sądowego jest wręcz naruszeniem równowagi w traktowaniu swoich powinności finansowych. Poza wydatkami z tytułu zobowiązań wobec instytucji finansowych do wydatków koniecznych nie należą również koszty ponoszone przez skarżącą na media, które konsumują kwotę 700 złotych w stosunku miesięcznym. Ograniczenie wydatków mieszczących się w tej kwocie mogłoby zatem stać się źródłem środków pieniężnych spożytkowanych na opłatę od skargi wniesionej w przedmiotowym postępowaniu.
Sąd uznał za niewiarygodne twierdzenia skarżącej zawarte w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania w przedmiocie źródeł osiąganych przez nią dochodów. W aktach sprawy znajduje się bowiem informacja o prowadzonej przez skarżącą działalności gospodarczej, w przedmiotowym oświadczeniu natomiast informacja taka nie została ujawniona w rubryce ,, dochody i źródła utrzymania wnioskodawcy’’. Skarżąca wskazała jedynie na dochód osiągany z tytułu umowy o pracę w wysokości (...) zł oraz dochód z tytułu jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża.
Wobec powyższego Sąd na mocy z art. 102 cytowanej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych orzekł jak w sentencji postanowienia.
SSO Maria Zgiet – Zawadzka
(...):
- odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikowi skarżącej
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Data wytworzenia informacji: