XVII AmE 78/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Warszawie z 2016-10-25
Sygn. akt XVII AmE 78/15
POSTANOWIENIE
Dnia 25 października 2016 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
w składzie:
Przewodniczący – SSO Małgorzata Perdion-Kalicka
po rozpoznaniu 25 października 2016 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z odwołania
U- (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w P.
przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki
o udzielenie koncesji
postanawia:
1. umorzyć postępowanie w sprawie,
2.
zwrócić ze Skarbu Państwa - Kasy Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz
U- (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych stanowiącą połowę uiszczonej opłaty od odwołania.
SSO Małgorzata Perdion-Kalicka
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2015 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję znak (...), w której odmówił udzielenia przedsiębiorcy
U- (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. koncesji na obrót paliwami ciekłymi (k. 3-6).
U- (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. złożyła od powyższej decyzji odwołanie wnosząc o oddalenie jej w całości (k. 7-9).
Następnie pismem z 12 sierpnia 2016 r. odwołanie zostało cofnięte (k. 60).
Sąd Okręgowy zważył co następuje:
Zgodnie z treścią art. 203 § 1 i § 2 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego strona powodowa zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.
Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa w myśl art. 203 § 4 k.p.c.
Przepis art. 355 § 1 k.p.c. stanowi natomiast, iż Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli strona powodowa cofnęła ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że cofnięcie pozwu jest wyrazem rezygnacji przez stronę powodową z kontynuacji postępowania rozpoczętego wskutek wniesienia pozwu (w tym wypadku odwołania, które z racji inicjowanego przez U- (...) Spółkę
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. postępowania sądowego jest traktowane jak pozew), przy czym strona powodowa, co do zasady jest jego dysponentem, czyli może go swobodnie modyfikować w tym także cofać. Jedyne ograniczenia w tym zakresie wynikają z treści art. 203 § 4 k.p.c. i zmierzają do wyeliminowania przypadków nadużywania tego prawa procesowego przez stronę powodową.
W ocenie Sądu, dokonane przez stronę powodową cofnięcie odwołania nie jest sprzeczne ani z prawem ani też z zasadami współżycia społecznego, jak również nie zmierza do obejścia prawa, a tym samym należy uznać je za dopuszczalne. Z racji cofnięcia odwołania przed terminem rozprawy, cofnięcie nie wymagało zgody pozostałych stron procesu.
W tym stanie rzeczy należało umorzyć postępowanie w oparciu o przepis art. 355 k.p.c., gdyż wydanie wyroku stało się zbędne.
O zwrocie stronie powodowej połowy opłaty uiszczonej od odwołania Sąd orzekł natomiast w oparciu o przepis art. 79 ust 1 pkt. 3 lit a ustawy o kosztach sądowych
w sprawach cywilnych, biorąc pod uwagę, iż odwołanie zostało cofnięte po wysłaniu jego odpisu stronie przeciwnej.
SSO Małgorzata Perdion-Kalicka
Zarządzenie: (...)
SSO Małgorzata Perdion-Kalicka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Małgorzata Perdion-Kalicka
Data wytworzenia informacji: