XVII AmE 162/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Warszawie z 2016-02-05
Sygn. akt XVII AmE 162/15
POSTANOWIENIE
Dnia 5 lutego 2016 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji
i Konsumentów w składzie:
Przewodniczący: SSO Magdalena Sajur-Kordula
po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2016 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa Zespołu Elektrociepłowni (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą we W.
przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki
w przedmiocie rozstrzygnięcia przetargu
na skutek odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia
21 września 2015 r. oznaczonej jako „Protokół Nr (...) z przebiegu przeprowadzonego przetargu”
postanawia:
1. umorzyć postępowania w sprawie;
2. zwrócić ze Skarbu Państwa – kasy Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz Zespołu Elektrociepłowni (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. kwotę w wysokości 50 zł (pięćdziesiąt złotych) tytułem połowy uiszczonej opłaty od pozwu.
SSO Magdalena Sajur-Kordula
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2015 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
(dalej – Prezes URE) wydał decyzję oznaczoną „Protokół Nr (...) z przebiegu przeprowadzonego przetargu” w przedmiocie rozstrzygnięcia przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w zakresie oferty nr 670a wskazanej w Załączniku nr 1 do Protokołu. Decyzja ta została ogłoszona w dniu 7 października 2015 r. poprzez publikację na stronie internetowej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Od powyższej decyzji odwołanie złożył Zespół Elektrociepłowni (...) Spółka Akcyjna z siedzibą we W. (dalej – powód) wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez wskazanie na wybór oferty powoda, jako oferty, w której zgodnie z deklaracją przetargową zadeklarowano wartość efektu energetycznego zawierającą się w przedziale,
o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne.
Pismem z dnia 27 stycznia 2016 r. powód cofnął odwołanie oraz wniósł
o umorzenie postępowania w sprawie oraz zwrot z kasy Sądu połowy uiszczonej opłaty od pozwu.
Sąd Okręgowy w Warszawie zważył, co następuje:
Odwołanie w niniejszej sprawie ma charakter prawny pozwu.
Cofnięcie pozwu jest czynnością dyspozytywną strony powodowej skutkującą umorzeniem postępowania, jeżeli spełnione są warunki przewidziane przez ustawodawcę.
Zgodnie z art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa oprócz obowiązku zwrotu kosztów.
Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa w myśl art. 203 § 4 k.p.c.
Przepis art. 355 § 1 k.p.c. stanowi natomiast, że Sąd wydaje postanowienie
o umorzeniu postępowania, jeżeli strona powodowa cofnęła ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. Postanowienie to zgodnie z art. 355 § 2 k.p.c. może być wydane na posiedzeniu niejawnym jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew w piśmie procesowym.
W niniejszej sprawie, cofnięcie odwołania jest wyrazem rezygnacji przez stronę powodową z kontynuacji postępowania rozpoczętego wskutek jego wniesienia.
Okoliczności sprawy nie wskazują, zdaniem Sądu, aby cofnięcie odwołania było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa, tj. nie zachodzą przesłanki z art. 203 § 4 k.p.c., dające Sądowi możliwość uznania cofnięcia pozwu za niedopuszczalne. Ponadto, z racji cofnięcia odwołania przed terminem rozprawy, cofnięcie to nie wymagało zgody pozostałych stron procesu.
Konkludując, wydanie wyroku w sprawie niniejszej stało się zbędne, dlatego na podstawie art. 355 § 1 i § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił postępowanie umorzyć.
Jako że powód cofnął odwołanie po doręczeniu go pozwanemu, na podstawie art. 79 ust. 3 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, uiszczona opłata od odwołania w połowie podlegała zwrotowi.
SSO Magdalena Sajur - Kordula
Zarządzenie: (...)
SSO Magdalena Sajur-Kordula
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Magdalena Sajur-Kordula
Data wytworzenia informacji: