XXII GWzt 21/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Warszawie z 2015-12-31
Sygn. akt XXII GWzt 21/15
POSTANOWIENIE
Dnia 31 grudnia 2015 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie XXII Wydział - Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych w składzie:
Przewodniczący: |
SSO Jadwiga Smołucha |
po rozpoznaniu w dniu 31 grudnia 2015 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa S. K. Co. Ltd z siedzibą w S.
przeciwko J. M.
o ochronę międzynarodowego znaku towarowego
postanawia:
stwierdzić swą niewłaściwość i przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie – Sądowi Gospodarczemu.
SSO Jadwiga Smołucha
UZASADNIENIE
Przedmiotem powództwa jest roszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści w związku z naruszeniem prawa z rejestracji międzynarodowego znaku towarowego, dochodzone na podstawie art. 296 ust. 1 w zw. z art. 152 16 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Uzasadniając właściwość Sądu Okręgowego w Warszawie powód powołał się na art. 35 k.p.c. i wskazał, że do naruszenia praw doszło w internecie i w takim przypadku miejscem naruszenia jest każde miejsce, w którym możliwe jest otwarcie stron internetowych, zawierających ofertę pozwanej.
Pozwana w sprzeciwie od wyroku zaocznego wniosła o przekazanie sprawy do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu i powołała się na art. 27 k.p.c.
Sąd nie podziela stanowiska powoda, iż popełnienie deliktu z wykorzystaniem Internetu daje możliwość wytoczenia powództwa w oparciu o właściwość przemienną przed każdym sądem, w którego obszarze właściwości można otworzyć stronę internetową służącą do inkryminowanego zachowania. Sama potencjalna możliwość otwarcia strony internetowej nie pociąga za sobą uszczerbku majątkowego, a tym samym nie jest zdarzeniem wywołującym szkodę, stanowiącym niezbędną przesłankę do skorzystania z właściwości przemiennej przewidzianej w art. 35 k.p.c. Właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie nie uzasadnia również miejsce zamieszkania uprawnionego, na które powołuje się powód, albowiem jego siedziba nie mieści się w obszarze tego sądu. Wobec braku przesłanek do skorzystania przez powoda z właściwości przemiennej mają zastosowanie przepisy o właściwości ogólnej. Zgodnie z art. 27 § 1 k.p.c. powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Ponadto w niniejszej sprawie dla ustalenia właściwości znajdą zastosowanie przepisy ustawy z 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych, albowiem pozwana w dacie wniesienia pozwu prowadziła działalność gospodarczą, którą zaprzestała wykonywać dopiero 9 lipca 2015 r., a ponadto przedmiot sporu pozostaje w związku z tą działalnością, ponieważ pozwana zamieszczała w internecie oferty kwestionowanych przez powoda przedmiotów jako firma (...). Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych niniejsza sprawa jest więc sprawą gospodarczą. Zgodnie z art. 17 pkt 2 k.p.c. sprawy o ochronę znaków towarowych należą do właściwości sądów okręgowych. W Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu nie ma wydziału gospodarczego, a sprawy gospodarcze z obszaru właściwości tego sądu rozpoznaje Sąd Okręgowy w Rzeszowie.
SSO Jadwiga Smołucha
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Jadwiga Smołucha
Data wytworzenia informacji: