XXV C 1582/17 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Warszawie z 2018-03-19
Sygn. akt XXV C 1582/17
POSTANOWIENIE
Dnia 19 marca 2018 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny w następującym składzie:
Przewodniczący: SSR del Anna Zalewska
po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2018 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa M. B.
przeciwko (...) S.A. z siedzibą w W.
o zapłatę
postanawia:
I. nadać klauzulę wykonalności ugodzie zawartej w W. w dniu 22 lutego 2018 r. przed mediatorem J. W. pomiędzy M. B., a (...) S.A. z siedzibą w W., w zakresie ust 1, 2, 3 i 6a ugody;
II. w pozostałym zakresie zatwierdzić wyżej opisaną ugodę;
III. Umorzyć postępowanie w sprawie;
IV. nakazać zwrócić ze Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz M. B. kwotę 6 104 zł (sześć tysięcy sto cztery złote) tytułem zwrotu opłaty sądowej od pozwu.
UZASADNIENIE
Strony niniejszego postępowania zawarły 22 lutego 2018 r. ugodę przed mediatorem J. W. (ugoda k. 326).
Postanowieniem z 15 stycznia 2018 r. Sąd skierował strony do mediacji (k. 306).
W dniu 22 lutego 2018 r. mediator złożył protokół z mediacji oraz ugodę zawartą między stronami w wyniku mediacji (k.325 – 326).
Zgodnie z art. 183 14 § 1 k.p.c. jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem, sąd na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.
§ 2. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności; w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym.
§ 3. Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
W myśl art. 183 12 § 2 1 k.p.c. przez podpisanie ugody strony wyrażają zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie, o czym mediator informuje strony.
W myśl art. 776 k.p.c. podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Art. 777 § pkt 1 k.p.c. wymienia tytuły egzekucyjne.
Wobec powyższego Sąd nadał klauzulę wykonalności przedmiotowej ugodzie w zakresie w jakim podlega ona wykonaniu w drodze egzekucji oraz zatwierdził ją w pozostałym zakresie.
Zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.
§ 2 Postanowienie o umorzeniu postępowania może zapaść na posiedzeniu niejawnym, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew w piśmie procesowym albo gdy strony zawarły ugodę przed mediatorem, którą zatwierdził sąd.
Na mocy powyższego przepisu, po zatwierdzeniu ugody zawartej między stronami wydanie wyroku w sprawie stało się zbędne w związku z czym Sąd postępowanie w sprawie umorzył.
Zwrot opłaty od pozwu Sąd nakazał na podstawie art.79 ust.1 pkt 1 lit h ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2010.90.594 j.t. ze zm.) który stanowi, że sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pisma wszczynającego postepowanie w pierwszej instancji oraz zarzutów od nakazu zapłaty, jeżeli postepowanie zakończyło się zawarciem ugody przed rozpoczęciem rozprawy przed Sądem pierwszej instancji.
Powód opłacił opłatę od pozwu w wysokości 6 104 zł (potwierdzenie opłaty k. 35).
Wobec powyższego i na mocy w/w przepisów Sąd postanowił jak na wstępie.
ZARZĄDZENIE
(...)
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: del Anna Zalewska
Data wytworzenia informacji: