XXVII Ca 3545/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Warszawie z 2016-11-17
Sygn. akt XXVII Ca 3545/16
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 17 listopada 2016 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie XXVII Wydział Cywilny-Odwoławczy w składzie:
Przewodniczący: |
SSO Agnieszka Fronczak |
Protokolant: |
sekr. sądowy Agnieszka Gromek |
po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2016 r. w Warszawie
na rozprawie
sprawy z powództwa M. R. (1), A. W., A. R., I. B., A. K., W. S. (1), W. W., M. O., P. Z. (1), B. B. (1), P. T. (1), P. S. (1), B. P., K. S. (1), B. C. (1), E. T., M. T. (1), K. S. (2), R. Ł., A. S. (1), R. S. (1), D. W., M. G., I. T., B. B. (2), K. J., A. F., M. L. (1), D. M. (1), M. T. (2), P. W., D. M. (2), A. M. (1), P. S. (2), A. P., D. M. (3), A. S. (2), B. K. , P. T. (2), P. Z. (2), J. K. (1), M. U., S. T., M. L. (2), W. K., R. S. (2), J. T., E. U., A. M. (2), M. R. (2), P. L., M. M., O. S., Z. M., R. W., J. S. (1), A. S. (3), W. U., J. B., N. M., L. Ł., M. J., J. K. (2), W. S. (2), R. K., N. F., D. D., D. T., K. T., M. R., M. D., L. U., A. Z., P. M., M. W., A. U., J. S. (2), J. F., S. B., M. K., S. U., J. K. (3), K. F., K. Ł.
przeciwko (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.
o zapłatę
na skutek apelacji powodów B. C. (2), K. F., J. F., A. F., M. G., R. S. (1), J. K. (2) M. J., J. K. (1), J. K. (3), M. K., R. K., W. K., M. L. (2), M. L. (1), K. Ł., R. Ł., M. M., K. S. (1), P. T. (2), S. U., E. U., M. U., I. T., R. W., D. W., P. W. i P. Z. (1)
od wyroku Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w W.
z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. akt II C 583/15
1. zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że:
- w punkcie 3 zasądza od (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz B. C. (2), K. F., J. F., A. F., M. G., R. S. (1), J. K. (2), M. J., J. K. (1), J. K. (3), M. K., R. K., W. K., M. L. (2), M. L. (1), K. Ł., R. Ł., M. M., K. S. (1), P. T. (2), S. U., E. U., M. U., I. T., R. W., D. W., P. W. i P. Z. (1) kwoty po 400 (czterysta) euro z odsetkami ustawowym od dnia 25 października 2014 r. do dnia zapłaty;
- w punkcie 5 zasądza od (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz B. C. (2), K. F., J. F., A. F., M. G., R. S. (1), J. K. (2), M. J., J. K. (1), J. K. (3), M. K., R. K., W. K., M. L. (2), M. L. (1), K. Ł., R. Ł., M. M., K. S. (1), P. T. (2), S. U., E. U., M. U., I. T., R. W., D. W., P. W. i P. Z. (1) kwoty w wysokości po 647 zł (sześćset czterdzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania;
2. zasądza od (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz B. C. (2), K. F., J. F., A. F., M. G., R. S. (1), J. K. (2), M. J., J. K. (1), J. K. (3), M. K., R. K., W. K., M. L. (2), M. L. (1), K. Ł., R. Ł., M. M., K. S. (1), P. T. (2), S. U., E. U., M. U., I. T., R. W., D. W., P. W. i P. Z. (1) kwoty w wysokości po 630 zł (sześćset trzydzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania w instancji odwoławczej.
SSO Agnieszka Fronczak
Sygn. akt XXVII Ca 3545/16
UZASADNIENIE
Zdaniem Sądu Okręgowego wywiedziona od wyroku Sądu Rejonowego apelacja powodów zasługiwała na uwzględnienie.
Sąd odwoławczy uznał przedmiotowy środek zaskarżenia za skuteczny jednak nie z uwagi na podniesione w nim zarzuty.
Stało się to w wyniku stwierdzenia przez Sąd Okręgowy, że nie może się ostać pogląd Sądu Rejonowego odnośnie nienależytego udowodnienia przez skarżących powodów jednej z przesłanek roszczenia poddanego pod osąd w tej sprawie, w konsekwencji własnej oceny materiałów niniejszej sprawy przeprowadzonej zgodnie z zasadą przepisu art. 382 k.p.c.
Wskazana regulacja przemawia za tym, że sąd odwoławczy musi rozważyć cały dostępny mu materiał dowodowy, a zarzuty apelacji nie wyznaczają granic środka zaskarżenia.
Sąd Okręgowy – w celu przeprowadzenia takiej oceny – przyjął w poczet materiału dowodowego dokumenty w postaci oświadczeń pisemnych części z apelujących odnośnie odbycia przedmiotowego lotu i kart pokładowych załączone do apelacji.
Jakkolwiek można mieć wątpliwości co do terminowości zgłoszenia tych dowodów dopiero na etapie postępowania apelacyjnego, gdyż dążenie do koncentracji procesu – czego odzwierciedleniem jest przepis art. 381 k.p.c. – winno przejawiać się w wymaganiu od stron przedstawiania całego materiału dowodowego przed sądem pierwszej instancji, to zdaniem Sądu Okręgowego powyższe względy nie mogą przesłaniać zasady procesu sprawiedliwego i opartego na wszechstronnym badaniu okoliczności sprawy.
Taka sytuacja miałaby miejsce w niniejszej sprawie, gdzie pogląd przyjęty przez Sąd Rejonowy odnośnie rygorów dowodowych co o wykazania legitymacji czynnej w kontekście regulacji art. 3 ust. 2 Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004r., doprowadził m.in. do tego, że odmówiono udzielenia ochrony prawnej niektórym członkom rodziny, czy części osób posiadających tę samą rezerwację lotu.
Mając więc na względzie treść dokumentów załączonych do apelacji, w połączeniu z resztą materiałów tej sprawy dotychczas zebranych i wynikającymi z nich okolicznościami, Sąd Okręgowy przyjął, że również i skarżący powodowie wykazali, że posiadają legitymację czynną do wystąpienia z powództwami rozpatrywanymi łącznie w tej sprawie, gdyż należy ustalić, że również oni należą do osób, do których ma zastosowanie wspominane Rozporządzenie – zgodnie z jego art. 3.
Ponieważ – jak to słusznie ustalił i przyjął Sąd Rejonowy – w przypadku, którego dotyczyła ta sprawa spełniły się warunki do uzyskania odszkodowania na podstawie cyt. Rozporządzenia, w związku z powyższą konkluzją Sąd Okręgowy stanął na stanowisku, że powództwo skarżących powodów także zasługiwało na uwzględnienie – o czym orzekł w swym wyroku na podstawie art. 386 § 1 k.p.c.
W tym miejscu zauważyć jednak należy, że zdaniem orzekającego Sądu Okręgowego – wbrew zarzutom apelacji – to na stronie powodowej w sprawie jak omawiana spoczywa ciężar dowiedzenia, że zgłaszający roszczenie na podstawie w.w. Rozporządzenia jest objęty zakresem jego stosowania wskazanym w art. 3.
Odnośnie zarzucanych omawianą apelacją uchybień proceduralnych w sferze prowadzenia przez Sąd Rejonowy postępowania dowodowego (tu związanych z kwestią żądania przedstawienia przez pozwanego listy pasażerów) należy stwierdzić, że odwołanie się do nich było bezskuteczne, gdyż w toku postępowania – przy braku reakcji Sądu na zgłaszane wnioski i żądania co do zobowiązania strony przeciwnej do złożenia określonego dokumentu – przed zamknięciem rozprawy nie zostało zgłoszone odpowiednie zastrzeżenie w trybie art. 162 k.p.c.
Zbyt daleko idąca jest też teza apelacji co do tego, że strona pozwana w istocie przyznawała fakt stawienia się apelujących do odprawy i odbycia przez nich inkryminowanego lotu.
Zdaniem Sądu Okręgowego pozytywne ustalenie powyższego faktu mogło być jednak dokonane już na tle materiału dostępnego Sądowi Rejonowemu na zasadzie wskazanej w art. 231 k.p.c.
Godzi się bowiem zauważyć, że wszyscy powodowie – również wnoszący omawianą apelację, których powództwa zostały oddalone przez Sąd I instancji – przedstawili potwierdzone rezerwacje na dany lot.
Tak należy wnioskować, gdyż w materiałach tej sprawy brak jest jakichkolwiek przesłanek do przyjmowania, że powodowie nie brali udziału w imprezach turystycznych, których rezerwacje zostały załączone do pozwu, a których to elementem był przelot samolotem do miejsca pobytu turystycznego i z powrotem.
Opóźniony lot, z którym wiąże się dochodzone odszkodowanie, był lotem powrotnym z T.do P..
Skoro tak, to logicznym wydaje się, że biorący udział w danej imprezie turystycznej musieli być też uczestnikami lotu objętego rezerwacją, gdyż była to ich jedyna możliwość powrotu do kraju.
Żądanie wykazywania momentu stawienia się na odprawę pasażerów w przypadku opóźnionego lotu, co do samego uczestnictwa w którym to locie odnośnie tych pasażerów nie ma wątpliwości - gdyż chyba dlatego Sąd Rejonowy tak dużą wagę przydał kartom pokładowym - w ocenie Sądu Okręgowego jest przesadnie rygorystyczne.
Mając to wszystko na względzie Sąd Okręgowy orzekł, jak w sentencji swego wyroku, w tym co do kosztów instancji odwoławczej na podstawie art. 98 k.p.c. i stosownych postanowień rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.
SSO Agnieszka Fronczak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Agnieszka Fronczak
Data wytworzenia informacji: